Sucha skóra dłoni – jak poprawnie dbać o ręce?

Gesturing woman hands. Beautiful lightness. Spa.

Dłonie to wizytówka każdej z nas. Jeśli mamy piękny manicure, ale suchą i szorstką skórę dłoni na pewno zauważy to każdy, z kim się witamy. Zadbane dłonie wiele mówią o nas, dlatego dbajmy o nie tak jak o skórę na twarzy – nawilżajmy, pielęgnujmy i używajmy odpowiednich kosmetyków.

Suchość skóry na rękach może mieć wiele przyczyn:

– pogoda – i nie ma znaczenia tylko okres zimowy. Cały rok nasze ręce są narażone na skutki działań czynników atmosferycznych. Dlatego powinniśmy regularnie smarować dłonie.

– brak odpowiedniej pielęgnacji – krem do rąk stosujesz rzadko, a maseczki dłoni nigdy nie robiłaś? To błąd. Musisz zmienić wiele nawyków w kwestii poprawnego dbania o skórę dłoni.

– woda – tak, woda nie tylko nawilża. Jeśli mamy twarda wodę, ma ona negatywny wpływ na naskórek. Pamiętaj też, że gorące kąpiele również wysuszają skórę.

– odwodnienie – niedostateczne nawodnienie organizmu może powodować wysuszenie skóry dłoni. Skora dłoni posiada spora liczbę gruczołów potowych, a przez to szybko traci wodę.

– choroby skórne – atopowe zapalenie skóry to jedna z przyczyn suchych dłoni. Także hormony mogą mieć wpływ na wygląd rąk.

– brak witamin – witaminy A, E oraz C mogą powodować przesuszenie skóry dłoni, ale też pogłębiać ten stan. Dlatego istotna w pielęgnacji jest też dieta.

Odpowiednia pielęgnacja

Myj ręce z głową!

O tym, że należy często myć dłonie nikomu nie trzeba przypominać. Ale już to CZYM je myjemy jest dla wielu sprawą drugorzędną. W końcu „mydło, to mydło”. Nic bardziej mylnego. Nieodpowiednie kosmetyki mimo że używane i poprawnie stosowane, na nic się nie zdadzą. Istotne jest, aby nasze mydło miało w składzie oleje. Można też z powodzeniem stosować delikatne mydła dla dzieci.

Krem zawsze pod ręką

W codziennej pielęgnacji nie można zapomnieć o kremie do rąk. To kosmetyk po który należy sięgać cały rok. Każdy kontakt z wodą zaburza naturalną równowagę skóry, a aby ją przywrócić należy stosować odpowiednie produkty pielęgnacyjne.
Wybierz kremy nawilżające i regenerujące z naturalnym składem. Ważne, aby krem szybko się wchłaniał. Krem stosowany po każdym umyciu rąk na pewno poprawi kondycję skóry.

Maseczka dla dłoni

Maski kojarzą na się ze skórą twarzy bądź włosami. Ale ten zabieg stosowany też na dłonie ma dla nich zbawienny wpływ. Maseczki są tanie i bardzo szybkie, dostępne w każdej drogerii. Można kupić takie o tradycyjnej konsystencji albo maseczki w rękawiczce.
Sama wybierz odpowiednia formę dla siebie i stosuj przynajmniej raz w tygodniu.

Używaj rękawic do prac domowych
Nie ważne czy postanowiłaś tylko przetrzeć piekarnik, czy wyczyścić całą kuchnię. Do prac domowych zawsze używaj rękawiczek. Nie tylko ochronisz się przed uszkodzeniami, ale też użyte detergenty nie będą niszczyć skóry dłoni.
Najlepiej nim założysz rękawiczki, nawilż dłonie kremem.

Pamiętaj o diecie

To, co jemy wpływa na naszą kondycję, psychikę i wygląd. Suche dłonie mogą być objawem nie tylko braku spożycia odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, ale też złej diety – brak witamin z owoców i warzyw, spożycie fast foodów i solonych przekąsek.
Unikaj zamienników i produktów wysokoprzetworzonych. Dodaj co każdego posiłku warzywo lub owoc. Sama zauważysz zmianę w swoim wyglądzie

Jak z każdą pielęgnacją, także troska o nasze dłonie wymaga systematyczności. Nie należy „od czasu do czasu” sięgać po krem i stosować byle jakie kosmetyki. Tak jak dbamy o skórę twarzy, tak i nasze dłonie są nie mniej ważne. Sprawdź skład kremów po które sięgasz, pamiętaj o wszystkich czynnikach, które pomogą zadbać Ci o odpowiedni wygląd skóry dłoni. Nie żałuj ani czasu, ani uwagi, aby mieć zadbane i piękne ręce!