Desery z frytkownicy – nasze przepisy na słodkości

frytkownica desery

Frytkownica to urządzenie, które najczęściej kojarzy się z przygotowywaniem dań obiadowych. Przy pomocy tego niewielkiego sprzętu możemy w łatwy sposób przyrządzić frytki czy dania, które wymagają smażenia w głębokim tłuszczu. Niewiele osób wie, że jest to świetna alternatywa, która może posłużyć nam do… przygotowania deseru. Pomimo, że większość przeciera oczy ze zdumienia, to w istocie nie jest to żart na prima aprilis. Sprawdź, jakie desery z frytkownicy mogą uraczyć Twoje podniebienie.

Hiszpańskie churros 

Churros jest tradycyjnym hiszpańskim, ale też meksykańskim, przysmakiem. Słodkie ciasto, które kocha wielu mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Ale dlaczego mielibyśmy się raczyć tym przysmakiem w restauracji czy cukierni? Przecież możemy przygotować go sami.

Przed przystąpieniem do prac musimy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty. Niezbędne okaże się:

  • 100 g masła,
  • 2 łyżki cukru,
  • 1 łyżka cukru waniliowego,
  • szklanka wody,
  • szklanka mąki pszennej.
  • 3 jajka.

Przygotowywanie churros rozpoczynamy od zagotowania wody z masłem, dwoma rodzajami cukru i solą. Następnie, dodajemy mąkę i delikatnie mieszamy, aż do powstania gładkiej masy, która będzie odchodzić od garnka. Kolejnym krokiem jest odstawienie i przestudzenie przygotowanego półproduktu. Po około 30 minutach należy wbić jedno jajko i ponownie mieszać masę, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Czynność należy powtórzyć z dwoma kolejnymi jajkami. Tak przygotowaną masę dobrze jest przełożyć do rękawa cukierniczego i wyciskać do dobrze rozgrzanego tłuszczu w naszej frytkownicy. Churros będą gotowe po uzyskaniu złotego koloru.

Aromatyczne muffinki

Kolejną propozycją na deser są aromatyczne i pyszne muffinki, które bez problemu możemy przygotować w zaciszu własnego domu. Zastanawiasz się pewnie, jakim cudem mamy upiec babeczki we frytkownicy? Oczywiście, jest to możliwe. Użyjemy beztłuszczowej frytkownicy, która świetnie nadaje się do upieczenia takich specjałów.

Do przygotowania muffinek będziemy potrzebowali kilku składników. Nie obędzie się bez 100 g miodu, 1 jajka, 60 ml oleju rzepakowego, 250 ml mleka, 250 g mąki, 2 łyżeczek proszku do pieczenia oraz przyprawy piernikowej. Pieczenie rozpoczynamy od ubicia jajka, które powinniśmy wymieszać z miodem, mlekiem i olejem. Następnie, w osobnym naczyniu mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia i przyprawami. Całość łączymy i przelewamy do odpowiednich foremek. Masę pieczemy przez 12 minut w temperaturze 180 stopni. Gotowe!

A może pączki? 

Przepisów na desery jest mnóstwo. Większość z nich wymaga jednak użycia piekarnika. To oczywiste, bowiem słodkości kojarzą nam się z reguły z wypiekaniem, a nie smażeniem. Stereotypy warto jednak łamać. Jeśli dotychczasowe propozycje nie przypadły Ci do gustu, zawsze możesz zainspirować się czymś innym. Desery z frytkownicy – nasze przepisy na słodkości. Tutaj znajdziesz przepisy. A my tymczasem przedstawimy ostatnią propozycję, jaką są pączki.

Każdy z nas zna smak pączków. Ten słodki deser zaskarbił sobie serca wielu Polaków. Jeśli chcemy zaskoczyć siebie lub naszych gości, wówczas powinniśmy pokusić się o samodzielne przygotowanie tego produktu. Jedyne, co potrzebujemy, to około 0,5 kg mąki pszennej, szklankę ciepłego mleka, 4 żółtka, 40 g cukru, opakowanie suchych drożdży oraz 50 g masła. Na wstępie musimy zrobić zaczyn. W tym celu mieszamy 3 łyżki ciepłego mleka z łyżką mąki i cukru. Do tego dodajemy suche drożdże. Produkt odstawiamy na około 15 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po tym czasie dodajemy pozostałe około 0,5 kg mąki, szczyptę soli, żółtka jajek oraz przygotowane wcześniej, roztopione masło. Dodatkowo, naszą mieszankę uzupełniamy o pozostałe ciepłe mleko i przygotowany wcześniej zaczyn. Składniki należy odpowiednio wyrobić, tak aby powstałe ciasto nie przyklejało się do miski. Teraz wystarczy odłożyć je w ciepłe miejsce na około godzinę czasu. Wyrośnięte ciasto należy następnie rozwałkować i uformować w kształt pączków. Smażyć na głębokim tłuszczu w temperaturze około 175 stopni.