Kiedy zgłosić się do podologa?

Podolog to specjalista od zdrowia stóp. W gabinecie podologicznym możesz nie tylko pielęgnować stopy, ale też leczyć ich przypadłości. Nie każdy zabieg może być wykonany przez kosmetyczkę czy manicurzystkę. W gabinecie podologicznym możesz oczekiwać znacznie szerszego spectrum zabiegów i wyższej skuteczności, tak leczniczej, jak i estetycznej.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog wykonuje zabiegi lecznicze, a także kosmetyczne. Ich celem jest nie tylko poprawienie wyglądu naszych stóp, ale też poprawa ich zdrowia, a co za tym idzie stanu całego organizmu. W gabinecie podologicznym możesz liczyć na profesjonalną opiekę, zabiegi medyczne oraz zalecenia dotyczące pielęgnacji stóp i doboru kosmetyków oraz środków leczniczych.

Kiedy zgłosić się do podologa?

• W przypadku stopy cukrzycowej – stopa cukrzycowa to nieprzyjemna i groźna dla życia przypadłość związana z cukrzycą. Jeżeli stopa cukrzycowa nie jest leczona, to może prowadzić do martwicy tkanek i nieodwracalnej deformacji stopy. Podologia podejmuje w tym przypadku skuteczne metody, które mają za zadanie zahamowanie rozwoju choroby i wyleczenie jej skutków.
• W przypadku halluksów – halluksy to zwyrodnienie stopy, którego przyczyną jest noszenie niewygodnego obuwia i nadwaga. Halluksy mogą być leczone poprzez zabieg chirurgiczny lub specjalnymi wkładkami.
• W przypadku suchych, spękanych pięt – grubiejąca warstwa naskórka może doprowadzić do powstania bolesnych rozpadlin. Usuwanie odcisków czy zgrubiałej skóry w warunkach domowych lub u kosmetyczki nie przynosi zazwyczaj zbyt dużych efektów. Natomiast podolog dysponuje medycznymi frezarkami, które pozwalają na bezpieczne starcie naskórka. W terapii stosowane są też kremy z mocznikiem, kwasami i gliceryną.
• Profilaktycznie – dbanie o stopy powinno być tak normalne, jak dbanie o zęby czy włosy. Raz na jakiś czas warto się zgłosić do podologa i działać prewencyjnie. Wizyta zalecana jest szczególnie przed latem, kiedy zbliża się czas ciągłego eksponowania stóp.

Podologia to dziedzina ściśle wyspecjalizowana w zdrowiu i pielęgnacji stóp. Jeżeli ze stopami coś jest nie tak, to nigdy nie należy unikać wizyty u specjalisty. Nasze stopy dźwigają ciężar całego ciała i muszą być w dobrym stanie.