Jak nie mieć pryszczy – sposoby domowe

Powodów pojawiania się pryszczy jest wiele i nie wszystkie są oczywiste. Może to być zła dieta, niestaranna higiena, uwarunkowania genetyczne, a nawet niewłaściwie stosowanie kosmetyków. Kiedy jednak już się pojawią, bardzo łatwo mogą się przenieść na większy obszar. Na przykład, kiedy wyciskamy taki wyprysk, może on wniknąć w pory skóry w innym miejscu. W ten sposób nie pozbędziemy się pryszczy.

Przede wszystkim, zadbajmy o właściwą higienę twarzy. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy jej brudnymi rękami, nie drapmy. Twarz myjmy dwa razy dziennie ciepłą wodą i mydłem. Ciepła woda zadba o to, by pory się otworzyły, podczas gdy mydło dokładnie oczyści skórę. To absolutne abecadło, jeśli chcemy nie mieć wyprysków na twarzy.

Jeśli jednak już się pojawią, zamiast wyciskać lepiej jest je posmarować. W tym celu możemy wykorzystać na przykład pastę do zębów. Wystarczy nałożyć ją na krostę i zostawić na pół godziny. Taka kuracja ma działanie wysuszające. Aby zadziałać antybakteryjnie, można przyłożyć do pryszcza przecięty ząbek czosnku i potrzymać przez kwadrans. Zapach może nie jest zachęcający, ale dzięki jego właściwościom ubijemy bakterię, które namnażają się w tym miejscu.

Jeśli wolimy przyjemniejsze zapachy, to właściwości wysuszające ma także sok z cytryny, a na noc możemy posmarować wypryski maseczką sporządzoną z miodu i cynamonu, która ma działanie zarówno wysuszające, jak i antybakteryjne. Jeśli zaś nie pasuje Ci miód, użyj maseczki z oleju kokosowego z dodatkiem kurkumy (ten sposób warto jednak wcześniej przetestować na jakiejś zakrytej części ciała, bo kurkuma może odbarwić skórę).

Jeśli trądzik zajął już większą powierzchnię, poza opisaną powyżej maseczką, warto pomyśleć o złuszczaniu skóry. W tym celu można użyć łagodnego pilingu cukrowego. No i oczywiście dokładnie myć całą skórę (po każdym użyciu pilingu).

Warto pamiętać o tym, by nie upierać się i jeśli trądzik jest wyjątkowo dokuczliwy i nie znika po zastosowaniu tych preparatów, warto poszukać pomocy u specjalisty. Być może przyczyna pryszczy jest bardziej złożona i potrzebna jest wizyta u dermatologa.

Najnowsze artykuły