Leki na chore zatoki. Co stosować?

chore zatoki

Zatkane zatoki mogą znacznie obniżyć jakość życia, poprzez powodowanie różnych kłopotliwych objawów. W jaki sposób można sobie pomóc przy problemach z zatokami? Jakie leki z apteki są najskuteczniejsze i najbardziej pomagają na chore zatoki?

Najczęstsze objawy zatkanych zatok

Zatkane zatoki mogą się łączyć z wieloma kłopotliwymi objawami, które znacząco obniżają komfort życia i których wcale nie tak łatwo jest się pozbyć. Do najczęściej występujących objawów zatkanych, chorych zatok należą przede wszystkim:

  • gorączka,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • niedrożność i wyciek z nosa,
  • zaburzenia powonienia,
  • dokuczliwe bóle głowy,
  • zalegająca w zatokach wydzielina.

Jak dodaje nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:

Nieleczone objawy zapalenia zatok mogą prowadzić do wielu skomplikowanych powikłań, spośród których najpoważniejsze to zapalenie opon mózgowych lub ropień mózgu. Z tego powodu w przypadku problemów z zatokami, powinno się udać do lekarza lub sięgnąć po dostępne bez recepty leki z apteki.

Rodzaje leków bez recepty na chore zatoki

Pojawienie się objawów związanych z chorymi zatokami, niekoniecznie musi oznaczać ich zatkanie. Wskazane wyżej objawy mogą też towarzyszyć innym dolegliwościom. Najczęściej podobne objawy towarzyszą często występującym infekcjom wirusowym i bakteryjnym. Mogą też być powiązane z polipami, z astmą lub z nieżytem nosa na tle alergicznym. Do prawidłowego funkcjonowania zatok niezbędna jest drożność ich ujść. Problemy zaczynają się w momencie, w którym ujścia zatok są z jakiegoś powodu zablokowane. W przypadku infekcji powodem mogą być np. katar i gromadzący się śluz.

W aptekach dostępnych jest wiele leków na zatoki. Wśród nich znajdują się  np. woda morska oraz roztwory soli fizjologicznej, z użyciem których można wykonać płukanie zatok. Taki sposób leczenia można stosować także u dzieci i u osób starszych. Domowymi sposobami można wykonywać inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Oprócz tego na chore zatoki mogą też pomóc dostępne bez recepty leki w tabletkach, w maściach lub w sprayach. Stosowanie takich środków pomoże poradzić sobie z zatkanymi zatokami i zwalczyć związane z tym objawy. Jeżeli ma się częste problemy z zatokami, warto jest mieć takie farmaceutyki w domowej apteczce. Dzięki temu w przypadku pojawienia się tych przykrych objawów, od razu będzie można sobie pomóc.

Jeżeli samemu ma się problem z chorymi zatokami i nie pomagają żadne stosowane leki bez recepty, wówczas należy jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza.