Jak urządzić salon w stylu prowansalskim

styl prowansalski

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie w salonie spędzamy czas z rodziną, rozmawiamy i opowiadamy o tym, jak minął dzień. Salon to jednak przede wszystkim miejsce odpoczynku dla całej rodziny, dlatego jego wnętrze powinno być nie tylko funkcjonalne, ale i wygodne. Jednym ze stylów aranżacyjnych, który pokochały miliony ludzi na całym świecie, jest styl prowansalski. Jak urządzić salon w stylu prowansalskim?

Czym wyróżnia się wnętrze w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski narodził się we Francji – wśród malowniczych winnic i lawendowych pól, w otoczeniu kamiennych domów. Styl ten to kwintesencja klimatu południowo-wschodniej Francji, gdzie swojska atmosfera przeplata się z elementami romantycznymi. Styl prowansalski to umiłowanie wszystkiego, co jasne, ciepłe i przytulne. Króluje tu głównie biel, delikatna lawenda, a także jasne odcienie szarości. Styl prowansalski we wnętrzu opiera się głównie na odpowiednim doborze dodatków. Warto jednak pamiętać o tym, że wszelkie dodatki jedynie dopełniają całości – kluczową rolę odgrywają tu bowiem w szczególności meble.

Jak umeblować salon w stylu prowansalskim?

Styl prowansalski to umiłowanie wszystkiego, co naturalne. W związku z tym, chcąc urządzić salon w stylu prowansalskim warto zdecydować się na zakup solidnych i estetycznych mebli dębowych lub sosnowych. Producenci wysokiej jakości dębowych mebli, jak np. Zakład Stolarski Meble K&D, oferują meble drewniane, które doskonale wpiszą się we wnętrze w stylu prowansalskim.

W salonie w stylu prowansalskim nie powinno zabraknąć wygodnej, miękkiej kanapy, z dużą liczbą przytulnych poduch. Powinna znaleźć się tutaj także pojemna witryna z przeszkleniami, w której wyeksponujemy książki czy rodzinne pamiątki, a także kredens z dębowym blatem, w którym dumnie zaprezentuje się porcelanowy zestaw do herbaty. Nie sposób nie wspomnieć o drewnianej komodzie, która również powinna znaleźć swoje miejsce w salonie w stylu prowansalskim. Solidna komoda to doskonałe miejsce do przechowywania ręczników czy pościeli. Jednym z kluczowych elementów pokoju dziennego jest stolik kawowy, przy którym możemy wraz z rodziną napić się popołudniowej kawy. Doskonałym rozwiązaniem będzie zatem stylowy stolik kawowy z dębowym blatem, w delikatnym, jasnoszarym kolorze.