Mama na emeryturze? Zaproponuj jej różnego typu aktywności!

aktywnosci dla seniorow

Wiele kobiet na co dzień boryka się z tym samym problemem – musi organizować czas nie tylko dzieciom, ale również swoim rodzicom czy teściom. Ci bowiem, będąc na emeryturze, mają mnóstwo wolnego czasu, z którym nie do końca wiedzą, co robić. Zamiast kolejnej popołudniowej kawy w towarzystwie seniorów, warto wybrać się z nimi w ciekawe miejsca, zachęcając do różnego typu aktywności.

Dlaczego aktywność fizyczna i społeczna jest tak ważna?

Wydaje się, że seniorzy w dzisiejszych czasach mogą wszystko. Tymczasem okazuje się, że wielu z nich wybiera siedzenie przed telewizorem, ewentualnie często składanie odwiedzin swoim dzieciom. Osoby starsze często boją się nowości, uważając, że nie są one stworzone dla nich. Warto jednak mieć świadomość, że aktywność fizyczna oraz społeczna są bardzo ważne w każdym wieku. Bez nich trudno mówić o spokojnej, przyjemnej starości. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na ciało, ale i na higienę umysłu. Tymczasem aktywność społeczna pozwala podtrzymywać bądź nawiązywać nowe kontakty, wymieniać się spostrzeżeniami czy doświadczeniami.

Jak zachęcić seniora do różnego typu zajęć?

Najczęściej, aby zachęcić seniora do podejmowania aktywności, trzeba mu pokazać, jakie obecnie ma możliwości. Warto zabrać bliską osobę na dni otwarte uniwersytetu trzeciego wieku bądź szkoły językowej. Dobrym wyborem jest również wizyta w domu kultury i zapisanie seniora na przykład na zajęcia muzyczne czy taneczne. Wspólna aktywność fizyczna także będzie doskonałym rozwiązaniem. Warto próbować zarówno tych prostych sportów, jak i nieco bardziej zaawansowanych, szczególnie jeśli senior jest w dobrej formie. Ciekawym przykładem jest wspinaczka górska, której coraz częściej podejmują się osoby starsze. Aby rozpocząć przygodę z tą dyscypliną, będzie potrzebny jedynie sprzęt do wspinaczki górskiej.

Wyjazdy (nie tylko) wakacyjne

Seniorzy mają dziś wiele możliwości podróżowania, i to nie tylko w sezonie wakacyjnym. Warto ich do tego zachęcać, bowiem nigdy nie jest za późno na poznawanie świata, nawet jego odległych zakątków. Przy odrobinie szczęścia można wykupić bardzo tanie wycieczki czy wakacje, dzięki którym seniorzy nie tylko odpoczną, ale i nabiorą nowego spojrzenia na świat. Dobrym pomysłem jest wspólny wyjazd ze starszymi wnukami – pozwala on zacieśnić więzi, a także lepiej się poznać, zwłaszcza mając na uwadze tak dużą różnicę pokoleniową. Warto zachęcać seniorów do podróżowania bez względu na warunki pogodowe czy porę roku. Zawsze można bowiem znaleźć ciekawe, warte zobaczenia miejsca w Polsce czy zagranicą.

Rodzice czy teściowie na emeryturze często potrzebują odpowiednich bodźców, aby rozpocząć „drugą młodość”. Warto pokazać im, jak duże mają dziś możliwości – zyskają na tym obie strony, zarówno my, jak i oni. W przeciwnym razie musimy nastawić się na częste odwiedziny (co może okazać się dosyć uciążliwe na dłuższą metę), bowiem seniorzy wciąż potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, a w tym przypadku najłatwiej jest im pozostać w relacji z własnymi dziećmi.