Jak przyspieszyć metabolizm?

Jak przyspieszyć metabolizm – z pewnością zastanawiasz się nad tym zagadnieniem, jeżeli chcesz w miarę szybko zrzucić kilka kilogramów lub też nabrać masy mięśniowej. Metabolizm to procesy występujące w naszym organizmie, które odpowiadają za przemianę materii, a także transformację jednych produktów w inne.

Anabolizm i katabolizm

Metabolizm składa się z dwóch procesów, które są zgoła odmienne. Pierwszym z nich jest anabolizm. Ten proces charakteryzuje się syntezą związków organicznych. Związki te powstają z substancji prostych. Podczas anabolizmu następuje synteza białek z aminokwasów, glikogenu z glukozy, a także cukru w dwutlenku węgla. Istnieje także synteza kwasów tłuszczowych, które tworzą się przez przyłączanie reszty dwuwęglanowej. Drugim procesem, który składa się na metabolizm jest katabolizm. To z kolei proces odpowiedzialny za rozpad związków organicznych na prostsze związki. Przykładem katabolizmu jest na przykład oddychanie, kiedy to cukry są utleniane i powstaje z nich dwutlenek węgla oraz woda, a także wyzwalana jest energia. Przykładem procesu katabolicznego może być by hydroliza tłuszczów.Jak widzisz, zarówno anabolizm jak i katabolizm, należą do procesów metabolicznych. Im szybciej te procesy będą zachodzić, im będą zachodzić sprawniej, tym większa Twoja szansa na zrzucenie zbędnych kilogramów lub zbudowanie masy mięśniowej.

Dieta

Jak przyspieszyć metabolizm? Cóż, na pewno pomoże w tym odpowiednia dieta. Zaleca się spożywanie dużej ilości białka, ponieważ charakteryzuje się ono najwyższym termicznym kosztem pożywienia. Co to znaczy? W skrócie, białko, aby zostało strawione, potrzebuję wiele energii, energii zużywanej także, by magazynować proteiny.

Trening

Nie tylko dieta jest odpowiedzią na pytanie jak przyspieszyć metabolizm. Pomaga w tym także regularny trening. Dietetycy zalecają intensywny trening interwałowy. Skutecznie przyspiesza on przemianę materii i zwiększa metabolizm. Podczas takiego treningu, pobór kalorii jest większy, a także konieczna jest synteza białek mięśniowych. Przyspieszyć metabolizm może także trening siłowy. Wtedy działa szczególnie tkanka mięśniowa. Organizm potrzebuje wiele energii, by zmagać się z wielkimi ciężarami. Trening siłowy to doskonały sposób na to, aby przyśpieszyć metabolizm, ponieważ w każdym kolejnym treningiem masa mięśniowa jest większa, jednocześnie większe jest zapotrzebowanie na energię, aby wprawić te mięśnie w ruch.

Nawodnienie

Pij dużo wody. Nawodnienie to także sposób na to jak przyspieszyć metabolizm. Zwłaszcza spożywanie chłodnej wody będzie pomocne. Organizm wykorzystuje energię, aby lekko podgrzać wodę, którą przyjmujemy podczas treningu. Dodatkowo, przyjmowanie naparów takich jak zielona herbata czy kawa przyspiesza przemianę materii. Zioła te mają wpływ na lipolizę tkanki tłuszczowej i stopniowo zmniejszają zapas tkanki tłuszczowej, jaką posiada nasz organizm. Jednak w tym przypadku, zaleca się ostrożność. Zbyt duża pojemność i częstotliwość spożywanych napojów może obciążać nerki. Nie zapominaj o regeneracji. Przez regenerację rozumiemy tutaj zarówno odpowiednią długość snu, a także odpoczynek po treningu. Jeżeli wciąż zastanawiasz się jak przyspieszyć metabolizm to zastosuj podane wyżej porady, a z pewnością osiągniesz swój cel.