Jak wyczyścić srebro?

Tender girl's hands with engagement ring with diamond and beautiful manicure

Jak wyczyścić srebro – sztućce, srebrne kolczyki, srebrna zastawa – mogą urzekać swoim blaskiem i widokiem. Oczywiście pod warunkiem, że są odpowiednio wyczyszczone. Jeżeli zastanawiasz się jak wyczyścić srebro, aby jego powierzchnia prezentowała się okazale i cieszyła oczy gości, czytaj dalej.

Naturalna reakcja

Biżuteria ze srebra wygląda doskonale, ale po pewnym czasie może pojawić się na niej nalot. Są to charakterystyczne ciemne plamki, które nie prezentują się zbyt dobrze. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest utlenianie. Srebro nawiązuje reakcję z powietrzem i po dawnym błysku nie ma już śladu. Nie da się tego całkowicie uniknąć, ponieważ jest to reakcja naturalna. Jednocześnie nie wpływa negatywnie na żywotność srebra, nie uszkadza go. Co więcej, ten czarny nalot, który jest nazywany śniedzią – chroni srebro. Mimo to, raczej nie jest to zjawisko pożądane.

Kto pomoże w czyszczeniu srebra

Chcemy po prostu, aby nasze srebro cieszyło oko, a nasza biżuteria wyglądała doskonale i byśmy prezentowali się w niej niewiarygodnie. Zależy nam zatem na odpowiedzi na pytanie jak czyścić srebro. Cóż, zabrudzoną biżuterię można zawsze oddać do profesjonalisty. Czyszczenie srebra to usługa, którą oferują w większości wszystkie renomowane sklepy jubilerskie. Można także zabrać się za to samodzielnie. Aby skutecznie wyczyścić srebro będziemy potrzebować kilka produktów, jednak nie rzucajmy się z motyką na słońce. Przed wykonaniem tej czynności sprawdźmy, jak zareaguje srebro. Używaną substancją wystarczy pokryć tylko kawałek biżuterii, aby sprawdzić czy czasami nie pojawi się reakcja, która nas zaskoczy. Już po procesie czyszczenia srebra, warto przetrzeć je wilgotną ściereczką, a następnie wypolerować.

Sprawdzone metody czyszczenia

Do sprawdzonych metod domowego czyszczenia srebra należą produkty, które mamy zawsze pod ręką i są łatwo dostępne. Pierwszym z nich jest pasta do zębów. Używając jej, skutecznie pozbędziemy się ciemnego nalotu. Ważne, aby nie używać pasty do zębów z właściwościami wybielającym ani takich ze sporą ilości sodu. Takie pasty mogą odbarwić naszą srebrną zastawę lub biżuterię. Przecierając srebro i używając takiego środka – najlepiej używać miękkiej ściereczki. Odradzamy korzystanie ze szczoteczek do zębów lub też innych przedmiotów z twardym włosiem. Mogą one rysować powierzchnię, ich twardość jest po prostu zbyt duża. Kolejnym sposobem na czyszczenie srebra jest sok z cytryny. Taką ściereczkę należy lekko zamoczyć, a następnie delikatnie przetrzeć srebro. Sok z cytryny wyczyści kruszec, a także delikatnie go wypoleruje. Nada mu odpowiedniego błysku. Złym pomysłem jest zostawianie biżuterii w roztworze. Sok z cytryny może wtedy uszkodzić kolczyki. Kolejnym sposobem jest soda oczyszczona. Jeżeli zastanawiasz się jak wyczyścić srebro być może to jest właśnie odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Ta czynność nie jest zbyt ciężka. Wystarczy zasypać biżuterię ze srebra sodą i dać jej w tym poleżeć przez kilkanaście minut. Następnie całość należy płukać gorącą wodą. Soda oczyszczona skutecznie pomoże pozbyć się ciemnego nalotu.

Ekologicznie

Jeżeli zastanawiasz się jak czyścić srebro, warto skorzystać z rozwiązań ekologicznych, takich jak choćby sok z cytryny. Dodatkowo, domowe sposoby na czyszczenie biżuterii są o wiele tańsze niż oddanie jej do jubilera Jeżeli jednak posiadasz cenną biżuterię i bardzo zależy Ci na jak najlepszym efekcie – w takim wypadku najlepiej chyba będzie oddać zastawę lub biżuterię do specjalisty.