Znaczenie mammografii w profilaktyce raka piersi

badanie piersi

Rak piersi, rak szyjki macicy i rak jajnika to nowotwory złośliwe, które powodują przedwczesny zgon wielu kobiet. W Polsce nadal znaczny odsetek chorych kobiet diagnozowany jest w zaawansowanym stadium nowotworu, gdy daje on przerzuty do innych narządów, co ma związek z rezygnacją z badań profilaktycznych. Jakie znaczenie ma mammografia w profilaktyce raka piersi? Dlaczego każda kobieta powinna pamiętać o wykonywaniu tego badania? Wyjaśniamy.

Profilaktyka raka piersi, czyli samobadanie, USG piersi i mammografia

Rak piersi w początkowym stadium choroby jest w pełni uleczalny. Zanim niewielka, niegroźna zmiana zacznie zagrażać zdrowiu i życiu, mija zwykle kilka lat. W tym czasie można wykryć niepokojącą zmianę w piersiach, pamiętając o badaniach profilaktycznych. Zaliczamy do nich samobadanie piersi, które należy wykonywać systematycznie raz w miesiącu, w 8-10 dniu cyklu menstruacyjnego. Samobadanie piersi należy rozpocząć po ukończeniu 20. roku życia. Oprócz samobadania piersi elementem profilaktyki raka piersi jest badanie USG piersi i mammografia.

Młodsze kobiety powinny wykonywać badanie USG, bo jest ono skuteczniejsze w przypadku większej ilości tkanki gruczołowej, która maleje wraz z wiekiem. Mammografię należy wykonywać po ukończeniu 40. roku życia – badanie należy robić co dwa lata, a po ukończeniu 50. roku życia, wykonywanie mammografii zalecane jest raz w roku. Mammografię i inne badania można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.

Jakie znaczenie ma mammografia w profilaktyce raka piersi?

Mammografia ujawnia różne zmiany w piersiach, które następnie są poddawane dokładnej diagnostyce. Nie pozwala ona na rozróżnienie zmiany łagodnej i zmiany złośliwej, jednak pozwala ocenić ogólne zdrowie piersi. Systematycznie wykonywana mammografia jest sposobem na wczesne wykrycie zmian w piersiach oraz sprawdzenie, czy nie są to zmiany o podłożu nowotworowym. Szacuje się, że systematycznie wykonywanie mammografii pozwoliło zmniejszyć umieralność na raka piersi o około 30%. Mammografia pozwala wykryć zmiany w piersiach, zanim staną się one wyczuwalne podczas samobadania, czyli w stadium, które bardzo dobrze rokuje, pozwalając na szybkie wdrożenie leczenia chirurgicznego oraz uniknięcie przerzutów do innych narządów.