Krem nawilżający — jak dobrać go do potrzeb skóry twarzy?

pielegnacja

Krem nawilżający to kosmetyk, który powinien znaleźć się w kosmetyczce kobiety, niezależnie od jej wieku czy typu cery, ponieważ każda skóra potrzebuje nawilżenia, aby była miękka, sprężysta i pełna blasku. Obecnie producenci oferują wiele różnych tego typu preparatów, które różnią się między sobą składem, stężeniem substancji aktywnych, ale także formułą tak, aby spełniały oczekiwania wielu odbiorców. Jak jednak dobrać krem nawilżający do potrzeb skóry swojej? Podpowiadamy.

Typy kremów nawilżających

Szukając kremu nawilżającego, warto mieć świadomość, że na rynku znajdziemy dwa typy takich produktów, które różnią się między sobą bazą, a więc głównym składnikiem preparatu decydującym o jego właściwościach. Do pierwszej grupy zalicza się te kosmetyki, gdzie bazą są emolienty. Powstają one na bazie oleju. Nawilżają szorstką i suchą skórę, a dodatkowo odbudowują jej barierę hydrolipidową.

Drugim typem bazy kremu nawilżającego są humektanty, czyli substancje silnie nawilżające, które pobierają wilgoć z otoczenia i zamykają ją w naskórku. Wśród najpopularniejszych humektantów wyróżnia się kwas hialuronowy, mlekowy, mocznik, mleczan sodu czy glicerol.

Krem nawilżający a typ cery

Krem nawilżający powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb skóry, dlatego podczas jego wyboru, warto kierować się typem swojej cery. W przypadku tłustej i mieszanej poza tym, że powinien ją nawilżyć, musi działać matująco i redukować proces wydzielania sebum i niedoskonałości.

Krem nawilżający do cery wrażliwej powinien wzmacniać jej płaszcz hydrolipidowy przez jego intensywne nawilżenie, a także uzupełnić go w substancje, które wiążą wodę w naskórku, a więc na przykład kwas hialuronowy. Ważne, by taki produkt chronił skórę przed czynnikami zewnętrznymi i ją rewitalizował. Z kolei kosmetyk dla cery dojrzałej z tendencją do zmarszczek, musi zatrzymywać wodę w naskórku i chronić ją przed wyparowaniem poprzez odbudowę płaszcza lipidowego.

Krem nawilżający a pora dnia lub pora roku

Wybierając krem nawilżający do twarzy, należy zwrócić uwagę również na to, kiedy chcemy go używać. Warto mieć w swojej kosmetyczce inny produkt na dzień, a inny na noc. Ten pierwszy powinien mieć lekką formułę, szybko się wchłaniać i nie pozostawiać na twarzy tłustego filmu tak, aby idealnie sprawdzał się również jako baza pod makijaż.

Z kolei krem nawilżający na noc musi mieć dużo bardziej treściwą formułę i wyższe stężenie substancji odżywczych i nawilżających, aby w nocy, kiedy nasza cera intensywnie się regeneruje, dostarczył jej wszelkich niezbędnych składników. Zasada ta dotyczy również pór roku — latem sięgamy po lekkie formuły, zimą i jesienią zaś po nieco cięższe, które ochronią skórę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

Jakie substancje powinien zawierać nawilżający krem do twarzy?

Warto czytać składy kosmetyków zanim je kupimy, ponieważ czasami zapewnienia producenta nie pokrywają się z rzeczywistością. W kremie nawilżającym szukajmy więc humektantów i emolientów, które nawilżają, natłuszczają i zatrzymują wilgoć wewnątrz skóry.

Osoby z wrażliwą lub trądzikową cerą, powinny unikać preparatów, które w składzie zawierają mocne detergenty, alkohol, ale także barwniki i substancje zapachowe. W ich przypadku najbezpieczniejsze będą hipoalergiczne dermokosmetyki.