Wykorzystanie mikroskopu w zabiegach stomatologicznych

leczenie zebow

Wykonywanie zabiegów stomatologicznych wymaga od lekarza dużej precyzji. Aby ją osiągnąć, coraz częściej stosuje się mikroskopy. Dzięki powiększeniu lekarz może dobrze dostrzec wszystkie szczegóły w jamie ustnej pacjenta, a w efekcie uniknąć wielu błędów oraz naprawić te istniejące. Jakie zastosowania znajduje mikroskop w zabiegach stomatologicznych?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Mikroskop jest powszechnie stosowany podczas leczenia endodontycznego. Zęby mają często dodatkowe korzenie lub kanały niewidoczne gołym okiem. Ponadto mogą mieć nienaturalną anatomię, którą można dostrzec jedynie w powiększeniu. Co więcej, korony lub duże wypełnienia często utrudniają dostrzeżenie wnętrza zęba. Wykorzystanie mikroskopu z dodatkowym oświetleniem pozwala zobaczyć wnętrze zęba wraz z systemem kanałów korzeniowych w powiększeniu do 20-25 razy. Stomatolog wykonujący leczenie kanałowe pod mikroskopem może przeprowadzić znacznie dokładniejszą diagnozę oraz ma lepszą kontrolę podczas wszystkich etapów leczenia.

Zastosowanie mikroskopu w periodontologii i stomatologii zachowawczej

Mikroskop znalazł zastosowanie również w innych dziedzinach stomatologii. Jedną z nich jest periodontologia. Użycie mikroskopu umożliwia lekarzowi dokładną ocenę konturu dziąsła, twardych tkanek zęba czy krzywizn powierzchni zęba. Przekłada się to na wyższą skuteczność zabiegów periodontologicznych, takich jak skaling i kiretaż. Ponadto mikroskop jest wykorzystywany w trakcie zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej i rekonstrukcyjnej. W tym celu stosują go między innymi lekarze z przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. Powiększenie ułatwia wykonywanie poszczególnych etapów leczenia: ochronę i izolację pola operacyjnego, kontrolę tkanek twardych oraz ich odbudowę.

Nowoczesne mikroskopy stomatologiczne zwiększają komfort pracy stomatologa

Praca z wykorzystaniem mikroskopu jest o wiele bardziej komfortowa dla stomatologa niż bez zastosowania tego urządzenia. Dzięki jego użyciu lekarz nie musi pochylać się nad leżącym pacjentem – ustawia się zazwyczaj za zagłówkiem fotela, dzięki czemu ma wygodny dostęp do jamy ustnej nawet bez konieczności pochylania głowy. Ponadto nowoczesne mikroskopy wyposażone są w wiele przydatnych funkcji, takich jak możliwość robienia zdjęć czy nagrywania filmów. Otrzymane materiały można dołączyć do karty pacjenta lub wykorzystać w celach instruktażowych.