Tradycyjna czy nowoczesna zastawa stołowa – co wybrać?

uniwersalizm

Wybór zastawy stołowej do domu nigdy nie jest łatwy. Największych trudności nastręcza zwłaszcza wtedy, kiedy obiektem poszukiwań jest serwis na szczególną okazję, czyli taki, który oceniać będą nie tylko domownicy, ale i zaproszeni goście. Zakup takiego kompletu zawsze sprowadza się do pytania: jaka zastawa stołowa będzie lepsza – nowoczesna czy tradycyjna?

Czym charakteryzuje się tradycyjna zastawa stołowa?

Tradycyjna zastawa porcelanowa wyróżnia się przede wszystkim klasycznymi obłymi kształtami. W jej skład wchodzą okrągłe talerze, owalne półmiski i zaokrąglone filiżanki. Najczęściej wszystkie elementy zestawu są jasne – dominuje biel i jej odcienie. Niekiedy zastawa tradycyjna posiada delikatne żłobienia lub subtelną obwódkę w kolorze złota lub srebra. Wiele kompletów jest jednak zupełnie gładkich, dzięki czemu serwis „nie gryzie się” z innymi dodatkami. Tradycyjne talerze są uniwersalne i proste, a tym samym dobrze sprawdzają się na różne okazje i pozwalają na zachowanie większej swobody podczas dekorowania stołu. o

Kiedy postawić na tradycyjną zastawę stołową?

Klasyczna, tradycyjna zastawa stołowa czy serwis kawowy nigdy nie wyjdą z mody, dlatego takie komplety poleca się osobom, które szukają czegoś odpowiedniego na wiele lat. Doskonale sprawdzają się wtedy, kiedy przy stole mają zasiąść różne pokolenia oraz w przypadku, kiedy cała aranżacja blatu ma być kolorowa i wyrazista. Stonowane, subtelne nakrycie zharmonizuje wtedy wszystkie elementy dekoracyjne i pozwoli uniknąć przesadzonego efektu. Warto podkreślić również, że klasyczny serwis pozbawiony zdobień z reguły nadaje się do mycia w zmywarce, dzięki czemu sprzątanie po wystawnym obiedzie czy kolacji zajmuje znacznie mniej czasu.

Nowoczesna zastawa stołowa – czyli jaka?

Modna, nowoczesna zastawa stołowa od tej tradycyjnej różni się przede wszystkim kształtami i kolorami, choć nie stanowi to reguły. Jedynie pośród nowoczesnej porcelany odnaleźć można talerze i półmiski o kanciastej, wręcz kwadratowej formie. Co ciekawe, podobny kształt mogą prezentować również elementy serwisu kawowego, w tym również filiżanki o nieco spłaszczonych bokach. Nowoczesna bywa także kolorystyka. Obok klasycznej bieli czy ecru, można znaleźć także komplety czarne, pastelowe (róż, błękit, mięta) oraz dekorowane, w tym zwłaszcza finezyjnymi roślinnymi motywami lub wzorami geometrycznymi. Wybór nowoczesnych serwisów jest bardzo urozmaicony, dlatego nakryty z ich pomocą stół może prezentować się zarówno w minimalistyczny, jak i w wyszukany sposób.

Dla kogo nowoczesna zastawa stołowa?

Nowoczesne, kwadratowe talerze z pewnością przypadną do gustu tym, którzy podążają za najświeższymi trendami i chcą pochwalić się gościom modnym wyposażeniem domu. Warto pamiętać jednak, że nieco inaczej na taką zastawę porcelanową mogą patrzeć osoby starsze, przyzwyczajone do tradycyjnych rozwiązań, stąd serwisy w wyrazistym czarnym kolorze nie będą tak uniwersalne, jak te klasycznie białe. Nowoczesny serwis kawowy i obiadowy poleca się osobom, które poszukują oryginalnego, niekiedy wręcz designerskiego nakrycia stołu. Kiedy zwykła okrągła zastawa wydaje się nudna, modny komplet naczyń z pewnością wniesie do jadalni powiew świeżości. Należy zwracać jednak uwagę na fakt, że wyraziste zestawy stołowe muszą zostać zrównoważone bardziej stonowanymi, wręcz neutralnymi dekoracjami, dlatego aranżując nakrycie, warto zadbać o zachowanie umiaru.

Zastawa stołowa gładka czy z wzorami?

Gładka zastawa stołowa to synonim elegancji i prostoty, która jest ponadczasowa i uniwersalna. Taki serwis obiadowy sprawdza się w domach wielopokoleniowych i jest inwestycją na lata. Tymczasem naczynia dekorowane często uwodzą pięknymi wzorami, które nadają całemu nakryciu wyjątkowy charakter. Są bardziej oryginalne, ale jednocześnie mniej uniwersalne. Warto postawić na nie wtedy, kiedy klasyczne zastawy zwyczajnie już się opatrzyły. Innym rozwiązaniem będzie zakup dwóch serwisów – większego klasycznego, zarezerwowanego na spotkania w licznym gronie oraz mniejszego we wzory, które cieszą oko.