Retinol do twarzy — jak rozpocząć przygodę z jego stosowaniem?

serum do twarzy

Coraz więcej osób interesuje się świadomą pielęgnacją cery i dlatego szuka nowych kosmetyków, które mogą poprawić jej stan. Wśród najczęściej używanych preparatów obok tradycyjnego kremu nawilżającego znajduje się też serum z witaminą C i coraz częściej retinol do twarzy. Jak rozpocząć przygodę ze stosowaniem tego ostatniego produktu? Podpowiadamy. 

Czym jest retinol?

Retinol jest to substancja z grupy retinoidów. Jest więc pochodną witaminy A. Związek ten uznaje się za jeden z najefektywniejszych składników aktywnych. Należy pamiętać, że retinol nie jest tym samym co inne retinoidy takie jak retinal czy kwas retinowy. Wszystkie te związki różnią się między sobą budową chemiczną a przede wszystkim właściwościami i działaniem na skórę.

Często osoby, które zaczęły stosować serum z witaminą c, po pewnym czasie chcą przetestować retinol, który wykazuje jeszcze więcej korzystnych właściwości dla skóry. Może być on wykorzystywany zarówno w pielęgnacji cery problematycznej jak i zdrowej.

Dla kogo polecany jest retinol?

Retinol do twarzy to produkt, po który często sięgają osoby dla których preparaty takie jak kremy nawilżające czy serum z witaminą C nie są już wystarczające. Związek ten docenią przede wszystkim posiadaczki skóry dojrzałej, tłustej, trądzikowej i z przebarwieniami. Ze względu na to, że przenika on w głąb skóry i tam pobudza komórki do odnowy, stymulując syntezę włókien kolagenu i elastyny, wykazuje on działanie przeciwzmarszczkowe i korygujące.

Do jego właściwości można zaliczyć przede wszystkim zmniejszenie widoczności porów i uregulowanie produkcji sebum, a także zredukowanie blizn i zmian trądzikowych. Wśród korzystnych efektów stosowania retinolu wymienia się także wygładzenie zmarszczek, zwiększenie napięcia, jędrności i elastyczności skóry oraz rozjaśnienie przebarwień.

Jak stosować retinol do twarzy?

Retinol do twarzy to produkt, który należy umiejętnie wprowadzić do swojej pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na preparaty, które obecnie stosujemy. Nie można go łączyć z serum z witaminą C, ponieważ składniki te będą powodować wzajemną neutralizację wynikającą z ich poziomu pH.

Na początku swojej przygody z retinolem warto sięgnąć po produkty, które posiadają niewielkie stężenie tego związku w swoim składzie. Optymalna wartość na początek powinna wynosić od 0,2 do 0,5%. Dodatkowo kosmetyków takich nie można używać codziennie. Wystarczy raz w tygodniu zastosować retinol do twarzy i obserwować jak skóra toleruje ten produkt. Dopiero kiedy stopniowo przyzwyczaimy ją do działania nowego składnika, można zacząć używać go częściej lub wprowadzić produkty o wyższym stężeniu.