Najczęściej występujące rodzaje wad wzroku

wady wzroku

Wada wzroku to inaczej wada refrakcji wzroku. Jakieś formy wad wzroku występują prawie u wszystkich pacjentów. Jest to też z resztą jedna z głównych przyczyn zgłaszania się przez nich na wizyty kontrolne do gabinetów okulistycznych. W naszym artykule opisujemy, na czym polegają wady wzroku, jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania oraz jakie są ich rodzaje.

Co to jest wada wzroku?

Wady wzroku to problemy z oczami, których powstanie skutkuje niewyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali lub blisko pacjenta. Wady wzroku mogą być też przyczyną innych problemów, m.in. częstych bólów głowy lub bólów i innych problemów z oczami. Na szczęście większość wad wzroku można bez problemu niwelować, stosując korekcję okularową lub soczewki kontaktowe. Zanim się to zrobi najpierw jednak konieczne jest poddanie się badaniu refrakcji wzroku, które pozwoli dobrać odpowiednią moc korekcji. Takie badanie składa się zazwyczaj z 2 etapów. Na początku wykonuje się badanie obiektywne, czyli komputerowe badanie wzroku z użyciem autorefraktometru, a później uzyskane wyniki potwierdza się jeszcze w badaniu subiektywnym z użyciem tablic okulistycznych.

Przyczyny wad wzroku

Wady wzroku polegają na zaburzeniach w prawidłowym przechodzeniu przez wszystkie części oka promieni słonecznych. Powinny one po kolei przejść przez rogówkę, soczewkę, a na końcu dotrzeć do siatkówki. Więcej ba temat wad wzroku opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora sprzętu okulistycznego:

Widzenie to bardzo skomplikowany proces. Światło może wpadać do oczu pod różnym kątem, z różnych odległości i z różnych stron. Do tych elementów musi się dostosować układ skupiający oka, za co odpowiada układ akomodacyjny. Ma on wpływ na takie zmiany kształtu soczewki, żeby ta była w stanie przekazać wyraźny obraz. Jeżeli pacjent ma jakąś wadę wzroku, staje się to niemożliwe.

Rodzaje wad wzroku

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje wad wzroku. Przede wszystkim są to krótko- i dalekowzroczność, czyli wady wzroku, które polegają na problemach z wyraźnym widzeniem obiektów, które znajdują się odpowiednio daleko lub blisko.

Problemy z krótkowzrocznością pacjenci mają głównie z powodu zbyt dużej siły łamiącej układu optycznego lub zbyt dużych wymiarów przednio-tylnych oka. Z kolei dalekowzroczność powstaje wówczas, gdy oka ma zbyt krótki wymiar przednio-tylny lub zbyt słaby układ łamiący.

U starszych pacjentów, czyli w okolicach 40-50 rż., często diagnozowana jest tzw. starczowzroczność. Polega ona na postępującym braku zdolności oka do zmiany swojej mocy. W rezultacie pacjent nie widzi wyraźnie zarówno obiektów znajdujących się blisko, jak i tych, które są daleko.

U wielu pacjentów diagnozowany jest też astygmatyzm. Ten rodzaj wady wzroku polega na problemach różnej krzywizny rogówki, które sprawiają, że dochodzące do niej promienie słoneczne nie mogą się jednakowo załamywać.