Na czym polega polipektomia?

polipektomia

Polipektomia to zabieg wykonywany w celu usunięcia polipów z błony śluzowej oraz z przewodu pokarmowego, najczęściej z żołądka lub z jelita grubego. Występują też w odbytnicy i w okrężnicy, jednak diagnozuje się je rzadziej, najczęściej u osób powyżej 60. roku życia. Polipy dzieli się na nienowotworowe, np. zapalne oraz nowotworowe, czyli włókniaki, mięśniaki i tłuszczaki. Jak przebiega zabieg polipektomii i kiedy podejrzewa się obecność polipa?

Kiedy przeprowadza się polipektomię endoskopową?

Polipy to zazwyczaj zmiany łagodne, jednak mogą przerodzić się w złośliwie, dlatego powinny być niezwłocznie usuwane. Ich obecność w przewodzie pokarmowym może objawiać się krwawieniem z odbytu, bólem w dolnej części brzucha oraz przewlekłymi biegunkami. Niestety polipy długo nie dają żadnych objawów, dlatego osoby po 50. Roku życia powinny wykonywać profilaktycznie kolonoskopię raz na 10 lat. Jeżeli polipy osiągnęły duże rozmiary, stosuje się zazwyczaj leczenie chirurgiczne. Usunięte polipy poddaje się badaniu histopatologicznemu. Polipektomia to najlepszy sposób na zapobieganie rozwojowi raka jelita grubego.

Jak przebiega zabieg polipektomii?

Polipektomia wykonywana jest zazwyczaj metodą endoskopową, która jest najbezpieczniejszym sposobem na pozbycie się polipów. Często zabieg łączony jest z kolonoskopią, której celem jest wykrycie zmian. W przypadku znalezienia polipów podczas tego badania, pobiera się fragment tkanki bądź od razu usuwa się polip przy pomocy specjalnej pętli. Polipektomia to zabieg mało inwazyjny, po którym Pacjent może jeść i pić oraz szybko wrócić do normalnej aktywności. Miejsce zabiegu goi się szybko i bardzo rzadko wywołuje nasilone krwawienie. Polipektomię endoskopową można wykonać np. w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich.

Jak przygotować się do polipektomii?

Przygotowanie do zabiegu obejmuje dokładne oczyszczenie jelita grubego. Specjalna dieta ubogo resztkowa musi zostać wprowadzona minimum 5 dni przed planowanym zabiegiem. Nie można spożywać m.in. pestek, skórek owoców i warzyw. Poleca się spożywanie kisieli i zup. Dzień przed zabiegiem należy trzymać się restrykcyjnej diety obejmującej małe, lekkostrawne śniadanie, a w dniu zabiegu można pić jedynie wodę. Trzeba też wypić przygotowany przez lekarza przeczyszczający płyn.