Czym karmić psa/kota w podeszłym wieku?

karma dla zwierzat

Świadomi opiekunowie czworonogów doskonale wiedzą, że potrzeby ich psich i kocich podopiecznych zmieniają się wraz z wiekiem. Gdy pies lub kot staje się seniorem, należy zapewnić mu odpowiednią opiekę. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na żywienie pupila, ponieważ to ono w dużej mierze warunkuje jego samopoczucie. Jak i czym więc żywić starszego psa bądź kota?

Problemy psich i kocich seniorów

Na wstępie warto dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się psy i koty w podeszłym wieku. Należy uważnie obserwować swojego pupila i, jeśli będzie taka potrzeba, częściej zabierać go na wizyty kontrolne u weterynarza. Dzięki temu można lepiej dopasować karmę dla starszego psa lub kota oraz jego indywidualnych potrzeb żywieniowych.

Większość problemów zdrowotnych charakterystycznych dla starszych psów i kotów jest podobnych. Zmniejsza się ich aktywność fizyczna ze względu na osłabienie mięśni czy stawów. Pogorszeniu ulegają również wzrok, słuch oraz węch. Narządy psów i kotów pracują mniej wydajnie, przez co pojawiają się kłopoty z higieną czy z trawieniem oraz przyswajaniem składników odżywczych. Problematyczna jest także zmiana zachowania, w tym apetytu, który staje się wzmożony lub wręcz przeciwnie – zwierzę odmawia przyjmowania posiłków.

Jak żywić starsze psy i koty?

Spadek tempa metabolizmu, osłabione organy (najczęściej nerki), ryzyko odwodnienia, zaburzenia stawowe. Takim problemom między innymi ma zapobiegać żywienie starszych psów i kotów. Ponieważ karmy mają bardzo zróżnicowany skład, warto zasięgnąć porady przed jej wyborem, np. w specjalistycznym sklepie Dlapsaikota. Niewykluczona może być także dodatkowa suplementacja.

Dla starszych psów i kotów warto sięgnąć po karmę lekkostrawną lub monobiałkową, które są przystosowane do wrażliwych układów pokarmowych. Dobrym wyborem będzie także karma tłoczona na zimno, która dzięki charakterystycznej metodzie obróbki zachowuje wszelkie właściwości składników zawartych w posiłku. Coraz większą popularnością cieszy się też karma z insektów, która jest lekkostrawna, odżywcza i pożywna.

Ponadto wybierając karmę dla starszego pupila, należy zwrócić uwagę m.in. na:
• zawartość białka i fosforu,
• zawartość kwasów omega-6, biotyny i cynku,
• zawartość przeciwutleniaczy,
• energetyczność,
• przyswajalność.