Zielone wesele. Odważysz się powiedzieć “tak”?

slub z drugiej reki

Wiele par podziela pomysł wymarzonego ślubu jak z bajki, który rodzina i przyjaciele zapamiętają na długo. Z drugiej strony rosnąca świadomość związana z troską o środowisko wzbudza pragnienie świętowania przysięgi małżeńskiej w miłości do naszej planety. Zielony ślub? Vinted przygotowało kilka wskazówek od czego zacząć.

Zielone wesele (ang. Green Wedding)

To ekologiczny styl organizowania przyjęcia weselnego w sposób przyjazny środowisku i zgodny z naturą. Idea ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i zyskuje coraz więcej miłośników, również w Polsce.

W takiej oprawie młoda para powinna zwrócić uwagę nie tylko na miejsce, zwykle pod chmurką, naturalną dekorację czy eko menu. Warto pochylić się również nad strojem zarówno dla panny jak i pana młodego i sprawić, by tak jak pozostałe elementy mógł wpisać się konwencję ceremonii.

Strój ślubny zwykle niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny, a droga do znalezienia tego idealnego garnituru czy sukni bywa siermiężna, a nierzadko bardzo długa. Choć strój ślubny ma również duże znaczenie symboliczne, warto pamiętać, że założymy go w życiu jeden raz.

Suknia ślubna zatem może być zarówno najpiękniejszą, jak i najrzadziej noszonym elementem garderoby, choć zazwyczaj, po zakończonym przyjęciu, jest w stanie idealnym do założenia po raz kolejny. Warto zatem przemyśleć zakup nowego stroju, skoro ten z drugiej ręki możemy mieć w równie dobrym stanie, ale znacznie niższej cenie. W 2021 roku platforma Vinted odnotowała 23% wzrost wyszukiwań sukien ślubnych  w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W Polsce platforma Vinted oferuje szeroki wybór strojów na ten szczególny dzień zarówno dla Pań, jak i Panów: ponad 85 tysięcy sukien ślubnych oraz ponad 100 tysięcy garniturów, kamizelek, spodni oraz akcesoriów dla Panów. garniturów z drugiej ręki.

Suknia ślubna z drugiej ręki to doskonały pomysł. Sprawi, że ślub i wesele staną się jeszcze bardziej wyjątkowe, a my na pewno na długo zapamiętamy ten dzień. Z jednej strony taki wybór będzie działaniem proekologicznym, które pozwoli Planecie odetchnąć i zmniejszyć znacznie emisję CO2 do atmosfery. Z drugiej – używana suknia ślubna zdecydowanie będzie wyróżniać pannę młodą, bo trudno znaleźć dwie takie same rzeczy w drugim obiegu.

Poza tym możemy tutaj mieć szerokie pole do popisu pod kątem stylu i wybierać z dziesiątek opcji (od intrygujących modeli vintage sprzed dekad, po te z poprzednich kolekcji, które są utrzymane w trendach i prawie nowe). Wreszcie: wybór używanej sukni ślubnej to także ulga dla portfela, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy wydać na przykład na pokrycie innych kosztów związanych z organizacją tego dnia lub… wymarzoną podróż poślubną.

Warto przekonać się do drugiego obiegu także w tej kwestii, szczególnie, że ślubna tradycja nakazuje „mieć coś starego”. Czemu właściwie nie miałaby to być suknia ? – Aleksandra Zawadzka, autorka książki  „Moda vintage”, specjalistka od drugiego obiegu i redaktorka mody.

Dlaczego warto rozważyć zakup stroju ślubnego z drugiej ręki?

  • Strój ślubny z drugiej ręki jest bardziej ekologiczny i zrównoważony:  Według raportu WRAP, wzrost sprzedaży odzieży używanej o 10% może zaoszczędzić 3% węgla, 4% wody i 1% odpadów na tonę odzieży.
  • Suknie ślubne w stylu vintage są na topie: to opcja polecana tym, którzy kochają ubrania w stylu vintage lub po prostu chcą założyć coś naprawdę wyjątkowego.
  • Nie ma listy oczekujących: suknię ślubną można wybrać  łatwo i bez zamieszania – szeroka gama produktów na Vinted jest dostępna w mgnieniu oka.
  • Suknie ślubne z drugiej ręki są często jak nowe: ponieważ suknie zwykle zostały założone tylko raz, nie tracą na wartości ani jakości.
  • Zwyczaje i tradycje w jednym miejscu: Vinted to idealne miejsce, aby znaleźć akcesoria, które wpisują się w tradycję czegoś starego, czegoś nowego, czegoś pożyczonego, czegoś niebieskiego.
  • Zabierz swoich bliskich na pokład! Co z druhną i świadkiem? Może kreacja second-hand stanie strojem weselnym Twoich gości?!

Na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy sukni ślubnej lub garnituru z drugiej ręki? Na początku warto jest określić, jaki styl nas interesuje (czy to ma być jedwabna sukienka w stylu lat 90., opcja z bufkami, mini albo maxi z trenem, a może boho), bo to pozwoli nam na pierwszą selekcję. Kiedy wyszczególnimy już modele, które wpadły nam w oko, dobrze jest się im dokładnie przyjrzeć – czy nie mają wad i plam, których trudno będzie się pozbyć.

Istotny jest też skład, a im bardziej naturalne materiały, tym lepiej, bo będziemy czuć się w nich komfortowo aż do samego rana. I na koniec : dobrze jest być otwartą na różne opcje i nie zrażać się, jeśli zdjęcia początkowo nie wyglądają przekonująco. Samodzielne dostrzeżenie prawdziwej perełki daje ogromną satysfakcję ! – dodaje  Aleksandra Zawadzka

Bądź o (zielony) krok dalej!

Marząc o wyjątkowym stroju ślubnym, często zapominamy o oprawie i dekoracji, które oczarują naszych gości. Niezależnie od tego, czy chodzi o obrusy, żyrandole czy wazony, pary, które są na etapie planowania ślubu, często wydają ogromne pieniądze na zakup dekoracji ślubnych o krótkim okresie użytkowania.

Oprócz strojów ważną rolę odgrywają również trasy podróży gości, planowane menu i samo miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie. Aby ten wielki dzień był jeszcze bardziej zrównoważony, warto zarezerwować ekologiczną lokalizację i catering, który zaoferuje smaczne dania sezonowe  i zadba o ograniczenie marnowania żywności jedzenia. Jeżeli lokal, w którym odbędzie się wesele dodatkowo zadba o pojemniki do segregacji śmieci – będzie to wisienka na weselnym eko torcie.