Ruszył portal www.pozytywnezycie.eu – doradca ds. HIV i AIDS dostępny online dla wszystkich, którzy tego potrzebują. Znajdują się tu najważniejsze informacje o wirusie w trzech językach tj. polskim, ukraińskim i angielskim oraz telefony, maile i adresy stron www najaktywniejszych organizacji pozarządowych wspierających osoby żyjące z HIV na terenie Polski.
Strona powstała w ramach projektu Akademia Pozytywnego Życia realizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.
O tym, jak potrzebna jest wiedza udostępniona na nowym portalu świadczy m.in. rosnąca w Polsce liczba zakażeń HIV. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, w pierwszym półroczu roku 2022 liczba nowo zdiagnozowanych przypadków HIV wyniosła aż 880! Dla porównania: w pierwszym półroczu 2021 odnotowano ich 401.
Odpowiedzią na ten problem ma być
M.in. strona www.pozytywnezycie.eu – platforma edukacyjna, na której można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące:
- medycznych aspektów życia z wirusem,
- zagadnień społeczno-psychologicznych związanych z HIV,
- praktycznych wiadomości, np. HIV a inne zakażenia,
- najnowszych doniesień dotyczących opieki i wsparcia, a także leczenia osób HIV+,
- organizacji pozarządowych wspierających osoby seropozytywne i oferowanej przez nie pomocy (baza jest stale rozszerzana).
„Informacja o zakażeniu HIV budzi zazwyczaj wiele emocji. Pojawia się strach, niedowierzanie, wyparcie, ale też lęk o bliskich. Rodzą się pytania, których często nie ma komu zadać. Niektórzy, z obawy przed stygmatyzacją, boją się nawet rozmów z lekarzami. Nasza strona jest bezpieczną przestrzenią dla osób, które mogą czuć się zagubione w nowej dla siebie sytuacji. Odpowiadamy na ich pytania” – powiedziała dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.
„W przypadku potwierdzonego wyniku dodatniego klienci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, których w Polsce jest 29, dostają od doradców wszystkie niezbędne informacje na temat życia z HIV oraz leczenia. Jednak nie każdy pozytywny wynik wydawany jest w takich warunkach. Nowy portal ma zastąpić doradcę osobom, które nie mają możliwości zrobić badania w PKD lub chciałyby pogłębić swoją wiedzę” – dodała Agnieszka Świderska, doradczyni ds. HIV/AIDS oraz współtwórczyni strony Akademii Pozytywnego Życia.
„Nasze życie w dużej mierze przeniosło się do internetu, więc tym bardziej cieszy powstanie portalu zawierającego rzetelne i praktyczne informacje na temat HIV w trzech językach, w tym ukraińskim. Jestem przekonany, że strona Fundacji Edukacji Społecznej stanie się miejscem, w którym pomoc znajdzie wiele osób potrzebujących” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Leave a Reply