Jak odkwasić organizm?

Jak odkwasić organizm to ważne zagadnienie, ponieważ zakwaszony organizm posiada zaburzoną równowagę kwasowo-zasadową. Przyczyną tego faktu jest spożywanie zbyt dużej ilości pokarmu o odczynie kwasowym. Może występować wtedy zgaga, mogą wypadać włosy, boleć stawy. Dodatkowo, wzdęcia będą częstsze, a organizm będzie dawał znać o twoim zmęczeniu.

Warzywa i owoce

Na pytanie jak odkwasić organizm, odpowiedzią są owoce i warzywa. Spożywaj więc jak największą ilość zielonych warzyw, do których należy szpinak, rukola, sałata czy trawa pszeniczna. Odkwasić organizm pomoże także koper, pokrzywa lub kolendra. Lecznicza moc warzyw jest znana od wieków i warto korzystać z tej dobroci. Dodatkowo, dieta złożona z zielonych warzyw wspomaga detoksykację organizmu. Co więcej, wspomaga ona odporność, a także sprawia, że jesteśmy bardziej witalni i czujemy więcej energii. Aby jednak taka dieta była skuteczna – zielone warzywa należy przyjmować co najmniej trzy razy dziennie.

Płyny i oddech

Odkwasić organizm można także przez przyjmowanie płynów 20 minut przed posiłkiem i 40 minut po posiłku. Wiele osób o tym zapomina, ale picie podczas posiłku może zakwasić organizm. W jaki sposób? Cóż, nasze ciało posiada już kwasy w organizmie, między innymi w ślinie, w żołądku oraz w jelicie, a przyjmowanie wody lub innych płynów w trakcie jedzenia osłabi trawienie. Proces ten będzie wydłużony, mogą pojawić się trudności z wypróżnianiem, a organizm będzie zakwaszony. Na wpływ zachowania równowagi kwasowo-zasadowej działa także głęboki oddech. Jeśli oddychamy płytko nie wpuszczamy do organizmu duże ilości tlenu. Tylko długie i głębokie oddechy pozwolą dostarczyć tlen do wszystkich narządów, dzięki czemu organizm zachowa równowagę i będziemy czuć się lepiej/ Będziemy zdrowsi.

Cytrusy

Pokarmy wysoko alkalizujące, takie jak cytryna pomarańcze czy grejpfruty, pomagają w walce z zakwaszeniem organizmu. Często są uznawane za te, które przyczyniają się do tego stanu rzeczy, jednak jest to błędne twierdzenie. Jeżeli się zastanawiasz jak odkwasić organizm, spożywaj jak najwięcej cytryn, grejpfrutów czy pomarańczy.

Ruch

Kolejnym etapem mogą być także specjalne ćwiczenia oddechowe oraz zwiększona aktywność fizyczna. Jednak najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na to, czy nasz organizm będzie zakwaszony, ma proporcja produktów zasadowych i kwasowych. 80% diety powinny stanowić pokarmy o czynniku zasadowym. Dodatkowo, warto zadbać o styl życia, czyli uprawiać dużo sportu, starać się unikać sytuacji wywołujących u nas silny stres. Spożycie jak dużej ilości elektrolitów także będzie działać na naszą korzyść. Obecnie na rynku istnieje wiele suplementów diety, które pomagają w walce z zakwaszonym organizmem. Jeżeli jednak czujesz, że nie jesteś w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić – warto skonsultować się z dietetykiem lub z lekarzem. Z pewnością specjalista znajdzie rozwiązanie przygotowane odpowiednio do twoich potrzeb i stylu życia.

Najnowsze artykuły