Dlaczego wady zgryzu powinny być korygowane?

leczenie wady zgryzu

Wady zgryzu to powszechna przypadłość, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wiele osób nigdy nie podejmuje się leczenia ortodontycznego, ponieważ krzywy zgryz nie stanowi dla nich większej trudności w codziennym funkcjonowaniu. Warto jednak wiedzieć, że wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale także – a nawet przede wszystkim – zdrowotny.

Konsekwencje nieleczonych wad zgryzu

Nieleczony krzywy zgryz może doprowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Najczęściej spotykaną wadą zgryzu jest tyłozgryz. To sytuacja, w której szczęka górna jest wyraźnie wysunięta przed zęby dolne. Jej konsekwencjami są nierównomierne ścieranie się zębów, nieprawidłowe gryzienie pokarmów czy migreny. Inną często występującą wadą zgryzu jest przodozgryz, czyli wysunięcie dolnej szczęki przed zęby górne. Może ona prowadzić do występowania problemów z oddychaniem oraz wymową.

Kolejną wadą zgryzu jest zgryz głęboki. Polega on na wysunięciu górnych zębów w taki sposób, że zachodzą one na dolne. Przyczynia się do szybszego ścierania się zębów i może powodować różnego rodzaju choroby dziąseł i przyzębia. Wyróżnia się także zgryz otwarty. Sprawia on, że zęby nie dotykają się wzajemnie. Wada ta utrudnia gryzienie i przeżuwanie pokarmów oraz wywołuje problemy z wymową. Ponadto wszystkie wady zgryzu komplikują prawidłową higienę jamy ustnej, przyczyniając się do powstawania próchnicy.

Jak leczyć wady zgryzu?

Wady zgryzu można korygować w każdym wieku. Ich rozpoznawaniem i leczeniem zajmuje się lekarz ortodonta, który przyjmuje między innymi w Centrum implantologii i stomatologii estetycznej – Dr Łyszczarz Clinic w Krakowie. Rodzaj terapii zależy od typu wady zgryzu, przyczyny jej wystąpienia, stopnia jej zaawansowania oraz wieku pacjenta. Wady zgryzu leczy się najczęściej z zastosowaniem aparatu ortodontycznego. W przypadku dzieci leczenie tą metodą trwa około roku, a u dorosłych potrzeba zwykle więcej czasu.

U dzieci wystarczająca okazuje się często mioterapia. To specjalnie dopasowany zestaw ćwiczeń mięśni mimicznych i narządu żucia. Pozwala jednak leczyć tylko niewielkie wady zgryzu. Leczenie wad zgryzu przeprowadza się również operacyjnie. Jest ono niezbędne w przypadku osób cierpiących na ciężkie zaburzenia szkieletowe. Leczenie operacyjne polega na przeprowadzeniu zabiegu osteotomii, czyli przecięciu kości jednej lub obu szczęk w celu ich prawidłowego dopasowania.