Czym jest łupież i jakie są przyczyny jego powstawania?

Łupież jest to jedną z najczęstszych chorób skóry głowy. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Może być wywołany nieodpowiednią pielęgnacją, ale również przez inne przyczyny. Objawia się najczęściej charakterystycznymi białymi płatami złuszczonego naskórka na włosach. Problem ten często jest widoczny również przez osoby w otoczeniu, co może powodować spadek naszej samooceny. Czym jest łupież i jakie są przyczyny jego powstawania? Podpowiadamy.

Czym jest łupież?

Łupież jest to jedna z chorób skóry głowy, która objawia się intensywnym złuszczaniem naskórka. Jest on widoczny w postaci białych, niewielkich płatków na włosach. Ne jest zaraźliwy, lecz stanowi problem natury estetycznej. Wywołuje go najczęściej grzyb Malassezia.

Przyczyny powstawania łupieżu

Skąd się bierze łupież? Przyczyny tego schorzenia są różne. Dolegliwość tę wywołuje nadmierny rozrost grzyba Malassezia, który naturalnie występuje w skórze. Może być spowodowany np. zmianą pory roku i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, zanieczyszczeniem powietrza lub niską wilgotnością.

Dodatkowo przyczyną może być nadmierne stosowanie produktów do stylizacji włosów lub okryć głowy. Z czynników wewnętrznych można wymienić niektóre choroby, które powodują zmiany hormonalne, a także stres. Dodatkowo dieta, w której występuje niedobór cynku, może ułatwiać namnażanie się tego grzyba.

Rodzaje łupieżu

Wyróżnia się 4 rodzaje łupieżu. Suchy widoczny jest w postaci małych białych łusek. Obserwuje się nawarstwienie naskórka, który jest mocno przesuszony. Z kolei tłusty występuje w przypadku nadmiernego łojotoku. Do jego objawów można zaliczyć wypadające włosy, żółte strupy, świąd i stan zapalny.

Z kolei łupież pstry objawia się na tułowiu, a nie na głowie w postaci żółtobrunatnych, nieregularnych plam. Taka skóra swędzi i jest szorstka. Ostatnim rodzajem jest łupież różowy Gilberta, który także nie występuje na głowie a na klatce piersiowej w postaci okrągłych, różowych, swędzących, łuszczących się na brzegach plamek.

Leczenie łupieżu

W przypadku łupieżu najczęściej stosuje się miejscową terapię z wykorzystaniem szamponów przeciwłupieżowych. Najskuteczniejsze są preparaty grzybobójcze, które zwalczają nie tylko objawy, ale także przyczynę tych dolegliwości. Aby efekty były widoczne, należy stosować je przez minimum 4 tygodnie.

Dodatkowo wykorzystywane są preparaty przeciwłojotokowe, które mają łagodzić i zmniejszać uczucie świądu. Można je stosować do codziennej pielęgnacji skóry w odróżnieniu od preparatów grzybobójczych, których używa się 2-3 razy tygodniowo.

Profilaktyka łupieżu

Aby po wyleczeniu łupieżu nie doszło do jego nawrotu, warto stosować działania profilaktyczne. Należy do nich przede wszystkim regularne mycie i częste szczotkowanie włosów. Dobrze jest też ograniczyć produkty do stylizacji kosmyków, a także stres i ekspozycję na słońce.

Warto wykonywać regularne masaże skóry głowy, a także pamiętać o diecie bogatej we wszelkie niezbędne składniki odżywcze, przede wszystkim witaminy z grupy B, cynk, żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas. Nawracający łupież może powodować wypadanie włosów i liczne konsekwencje z wyłysieniem włącznie.